pizza margherita

Všetko podstatné o talianskej pizzi, alebo ako neuraziť Taliana

Italia, Italy, Itálie, Italien, Taliansko. Jedno slovo, jedna krajina ale množstvo možností ako ho spoznať. Čo vám napadne ako prvé, keď počujete ,,Taliansko,,? More? Špagety? Pizza? Áno, toto všetko patrí k Taliansku. Čo by to bolo za návštevu Talianska, keby sme neochutnali tradičnú pizzu Margheritu? Nahliadnime trochu do histórie. Pizza je považovaná za tradičný pokrm roľníkov z oblasti Kampánia pri Neapole a prvý krát bola upečená okolo roku 1000. To naznačuje, že pizza bola jedlom chudoby. Tak ako každé tradičné jedlo, vznikla z toho, čo obyvatelia dokázali vypestovať. Margherita je najjednoduchším variantom pizze, no zároveň aj najpopulárnejším. Postupom času sa pizza rozšírila po celom svete a ľudia z rôznych oblastí sveta si na ňu pridávali, čo sa im zachcelo. A tu vznikla akási transformácia celého tradičného talianskeho jedla. Určite si spomeniete na ,,tradičnú slovenskú pizzu,,- smotanový základ, klobása, bryndza, slanina a cibuľa. Znie to výborne, aj to tak veľa ľuďom chutí, ALE! Taliani by vám za to najradšej vyškriabali oči. Tak ako aj vtedy, keď si od kuchára vypýtate na pizzu EXTRA syr. Nikdy to prosím nerobte. Kuchár, ktorý sa venuje robeniu pizze celý život sám vie, koľko syru pizza znesie a potrebuje. Avete capito? (pochopili ste?) Si! (áno!)

Ako sme už spomínali, pizza a celý je koncept sa rozšíril po celom svete a takmer na každom rohu našej krásnej zemegule nájdeme minimálne 3 ,,pravé talianske reštaurácie,,. Počítame do toho aj fast foody, ktoré s veľkoleposťou ponúkajú tú ,,najlepšiu taliansku pizzu,,. Áno, tieto stravovacie zariadenia majú obrovský úspech po celom svete, avšak porovnajte si niekedy fastfoodovú pizzu a pizzu pripravenú v PRAVEJ TALIANSKEJ REŠTAURÁCII. Chutí tak isto? Je rovnako chrumkavá? Má na sebe čerstvé suroviny? Sú jej okraje jemne potreté cesnakom? Je pomodoro pripravené ručne, alebo je to len obyčajný, kúpený pretlak? Asi za všetkých ľudí, ktorý kedy jedli pravú taliansku pizzu, musíme odpovedať- NO! (NIE!)

To  však neznamená, že zatrácame všetky talianske reštaurácie vo svete. Dokonca kvalitné talianske reštaurácie máme aj na Slovensku, konkrétne v Nitre. Áno, áno- sme to MY. Friends & Rosario Ristorante. Kto raz okúsil našu Margheritu, spozná pravú chuť Talianska, aj keď je momentálne vzdialený niekoľko stovák kilometrov.

A preto Buon Appetito, amici (dobrú chuť, priatelia.) A nezabúdajte, čo nie je na sociálnej sieti, akoby ani neexistovalo. Preto budeme radi, ak nám svoje zážitky vo Friends & Rosario Ristorante zvečníte a označíte nás buď na FaceBooku alebo InstaGrame pod hashtagom @friends_and_rosario_ristorante. Gracie! (ďakujeme!)

 

Kľúčové slová: pizza, Neapol, Taliansko, tradícia, Margherita, Friends & Rosario, rešturácia, pravá chuť talianska