Postup, ako dekantovať víno doma

S dekantovaním vína ste sa už určite stretli v každej reštaurácii, ktorá podáva kvalitné víno. Ani pre nás vo Friends&Rosario to nie je nič nezvyčajné, ale keďže my Taliani, si radi vychutnáme pohár dobrého vínka aj doma, nemali by ste zabudnúť na tento dobrý zvyk ani vo svojej obývačke.  

 

Nie darmo sa hovorí, že decko červeného vína každý večer má zdravotné účinky. Či už to raz vedci skutočne dokážu alebo nie, blahodarný účinok to má. A teda minimálne v tom, že si ho vychutnávame väčšinou s niekým, koho máme vo svojej blízkosti radi. 

 

Dekantácia vína je skutočne potrebná a pritom nie tak komplikovaná. Ak teda nejdete súťažiť o vinársku medailu. Ale to by ste asi nerobili doma. Povedzme si najskôr, prečo je potrebné robiť dekantáciu a ako viem, ktoré víno dekantovať?

 

Nový rozmer vína

Viete, keď si pozeráte video na internete a zrazu zistíte, že si ho viete zapnúť v lepšej kvalite. Zrazu vidíte pekných ľudí v pozadí, vtáky na strome a detaily vo výraze herca, aké ste dovtedy nevideli. Ale pritom bolo to video takto natočené od začiatku, prípadne aj sám režisér ostal prekvapený, čo z toho herca nakoniec vypálilo. 

 

S vínom je to rovnaké. Ak by nebolo dekantácie, nikdy by nový rozmer nevznikol, nikdy sa víno naplno neprejaví. Niektoré víno proste potrebuje kyslík a špeciálne zaobchádzanie. Súvisí to už so samotným robením vína a zložkou zvanou tanín, ktorá zase vyvoláva chemický proces polymerizáciu. Vďaka nej je víno jemnejšie, hladšie, plnšie, a zároveň vznikajú vo fľaši sedimenty, ktoré vínu dopomáhajú vytvárať jedinečnú chuť. Druhým dôvodom dekantácie je samozrejme mechanické očistenie vína od sedimentov. 

 

Ako na to

Na dekantáciu potrebujete karafu a samozrejme víno. Ešte odporúčame silný zdroj svetla, napríklad sviečku, aby ste videli sedimenty vo fľaši a nepustili ich do karafy. 

Víno otvoríte a nalejete malý kúsok do karafy, aby ste karafu zavínili. Tento kúsok vína by sa nemal piť, mal by sa vyliať. 

Následne necháte stekať zvyšok vína z fľaše po stene karafy. Dávate si pozor, aby sedimenty boli vždy na spodku fľaše. Pokojne chvíľku s prelievaním počkajte, nechajte sedimenty vo fľaši na chvíľu usadiť a pokračujte ďalej. 

Prelievate až do momentu, kedy ste s vínom vo fľaši už pomerne na nízkej hladine a hrozilo by, že sa usadenina vo fľaši dostane do dekantovaného vína v karafe. Ak si víno vyžaduje viac kyslíka, pokojne ho lejte do karafy z väčšej výšky a nechajte prskať po stenách. Po tom, ako je víno v karafe, necháte víno stáť zopár desiatok minút až hodinu. 

 

Ak nemáte karafu, využite poháre na víno, v ktorých víno necháte chvíľu postáť. 

 

Ktoré víno dekantovať a ktoré nie

 

V zásade platí, že sa dekantujú tak mladé, ako aj staršie vína, aj červené, aj biele, dokonca aj ružové vína. Staršie vína sa dekantujú najmä kvôli oddeleniu usadeniny, mladšie vína kvôli prevzdušneniu, “otvoreniu” chutí. 

Pre kvalitné  červené vína v zásade platí, že dekantovaním nič nepokazíte. Ak má víno ale viac, ako 20 rokov, resp. o archívne víno, tie už nedekantujeme. V prípade archívnych vín by sme mohli víno skôr pripraviť o jeho špecifickosť. 

 

Biele a ružové vína sa dekantujú vtedy, ak zreli v sudoch. Inak dekantovanie nie je potrebné. 

Šumivé vína sa nedekantujú, bublinky si chceme nechať pre seba. 

 

Veríme, že sme vás inšpirovali k poháru zdravotného červeného a k príjemnému večeru. Ak by ste si ho chceli dopriať aj v kombinácii s chutnými domácimi talianskymi cestovinami s morskými plodmi alebo šťavnatým steakom, radi ho zdekantujeme za vás vo Friends&Rosario.