Vináreň - Friends & Rosario ristorante

Ako si k jedlu vybrať to správne víno

Väčšina ľudí sa iste zhodne na tom, že talianska kuchyňa ponúka mnoho skvelých gastronomických zážitkov. Pri výbere správneho vína ku konkrétnemu jedlu sa ale názory rozchádzajú.

Výber vína je dôležitou voľbou, pretože niektoré druhy vín sa vôbec nehodia k určitým jedlám a môžu dokonca skresľovať jeho chuť. Nezúfajte však, v tomto článku Vám predostrieme informácie, na základe ktorých vždy urobíte tú správnu voľbu.

Koktaily a aperitívy

Tieto druhy nápojov sa najlepšie spájajú s rôznymi predjedlami a najlepšie je, ak sú podávané pred jedlom. Skvelý spôsob, ako začať nejaké jedlo, je dať si šumivé víno, ako je napríklad Spumonti Brut alebo Prosecco.

Krémové omáčky a plody mora

Ak je vaše jedlo z mora (t.j. ryby, krevety, a pod.) najlepšou voľbou je biele víno. Niektoré možnosti, ktoré stoja za zváženie sú: Vernaccia di San Gimignano, Pinot Bianco, Fiano di Avellino, Falerio alebo Chardonnay.

Kuracie, teľacie a cestoviny s mäsovou alebo paradajkovou omáčkou

K týmto jedlám sa najviac hodia stredne ťažké červené vína. Chuťové vlastnosti týchto nápojov perfektne vyvážia komplexnú chuť korení v jedle a zároveň vyčistia podnebie tak, že si môžeme vychutnať každý kúsok akoby bol prvý. Medzi najlepšie možnosti patria Rosso di Montalcino, Grignolino, Merlot, Chianti alebo Barbera.

Zrejúce syry, pečené mäso, červené mäsá a divina

Každé z týchto jedál má silnú a výraznú chuť, čo znamená, že sa skvele snúbi s ťažšími červenými vínami. Skvelou voľbou k týmto jedlám je Cabernet Sauvignon, Barbaresco alebo Amarone.

Nechajte sa viesť tradičným prístupom

Používanie vyššie uvedených informácií ako sprievodcu je vynikajúci spôsob, ako si vybrať to správne víno k Vášmu jedlu. Trochu všeobecnejší prístup je spájať víno a jedlá, ktoré pochádzajú z jednej oblasti. Tento koncept je veľmi jednoduchý, ak sa napríklad objednáte jedlo z Toskánska, vyberte si k nemu aj toskánske víno. K sicílskemu jedlu sa výborne hodí víno z oblasti Sicílie a pod.

Pamätajte, že ak si niekedy nie ste istí, či je Vaša voľba tá správna, v našej reštaurácii Friends & Rosario Vám vždy radi poradíme.