Ako prežiť Valentína na taliansky spôsob?


Je Valentín len vymyslený marketingový ťah alebo Svätý Valentín naozaj existoval? 

Pravda je taká, že práve naše milované Taliansko je kolískou tohto sviatku zaľúbených a rodiskom Svätého Valentína. Veď predsa Svätý Valentín znie ešte lepšie v originálnej taliančine – San Valentino! 

Poďme sa teda pozrieť a načerpať inšpirácie, ako osláviť  Valentína, keďže práve taliani veľmi dobre vedia, ako si užiť tento jedinečný deň oslavy lásky. 

Svätý Valentín pochádza z obce Terni, no mestom reprezentujúcim tento sviatok sa stala Verona. Práve v nej sa totiž odohrával najikonickejší ľúbostný príbeh Rómea a Júlie. Páry si tam často v tomto období dohadujú rande alebo predĺžené víkendy, prechádzajú sa po uličkách a vyznávajú si lásku. Veľmi populárne medzi mladými, a nie len vo Verone, je napísať svoje iniciály na zámky, tie uzamknúť na zábradliach mostov a kľúč „stratiť“.

Populárne je, samozrejme, dávanie darčekov. Tie môžu byť v rôznej forme. Typický valentínsky darček sú čokoládky so sladkou višňovou náplňou, ale keďže sú taliani známi aj svojou výrečnosťou, majú príležitosť ju zužitkovať aj v nádherných ľúbostných poéziách a milostných listoch. Na Valentína sa vo Verone dokonca koná aj štvordňový festival, kde zaľúbenci súťažia v písaní zaľúbených listov, navštevujú rôzne koncerty alebo si naplánujú valentínsku večeru pre dvoch.

Romantická večera pritom vôbec nemusí byť v drahej reštaurácii, ale môže byť pokojne varená v domácej kuchyni. Novinkou posledných rokov je valentínska večera v komornej atmosfére – doma, bez námahy a varenia. Jedlo si jednoducho objednajú z reštaurácie. Aj to je riešenie 😊

Takže ak aj vy chcete prekvapiť svoju polovičku niečím novým, pripravte jej taliansky večer. S večerou vám vieme pomôcť, to ostatné je už na vás 😊