Talianska kuchyňa – v hlavnej úlohe cestoviny!
Talianska kuchyňa je známa svojou dokonalou kombináciou čerstvých surovín,
z ktorých následne vznikajú tie najlepšie kulinárske zážitky. Asi najznámejšou talianskou pochúťkou, ktorou sa Taliani preslávili, sú cestoviny. Poďme sa teda na nich trošku pozrieť 🙂
Poznáme ich viac ako 400 druhov a pripravujú sa v reštauráciách po celom svete!
U nás sú najznámejšie klasické špagety (spaghetti), veľmi dobré sú aj dlhé ploché rezance
– tagliatelle, linguine alebo fettuccine. Z krátkych tvarovaných sa často pripravujú penne (krátke trubičky), penne rigate (vrúbkované penne), farfalle (motýliky alebo mašličky) a fusili (vretená). Nesmieme zabudnúť na plnené cestoviny: ravioli alebo tortellini, zvyčajne s náplňou
z ricotty a špenátu. Úplne odlišné sú potom gnocchi – mäkké halušky z krupicovo-zemiakového cesta podávané v omáčke.
Cestoviny sa na rozdiel od nás v Taliansku podávajú ako samostatný chod, málokedy ako príloha. Varia sa tzv. al dente – na skus, to znamená, že by nemali byť rozvarené úplne do mäkka. Servírujú sa najčastejšie s omáčkami na paradajkovom (ragú) alebo smotanovom základe, dochutené čerstvými bylinkami (bazalka, rozmarín, tymian, petržlenová vňať alebo oregano)
a sypané strúhaným parmezánom.
Cestoviny môžeme rozdeliť do dvoch kategórií a to na sušené cestoviny (pasta secca),
a čerstvé cestoviny (pasta fresca) – tie sa po výrobe skonzumujú do 24 hodín. Rozdiel medzi nimi je aj v surovinách. Kým na Slovensku sa používa na prípravu hladká múka z obyčajnej pšenice, talianske cestoviny sa pripravujú z tzv. tvrdej pšenice Triticum durum. Vďaka nej sa tak rýchlo nerozvaria a môžeme ich pripraviť „al dente“. Na prípravu čerstvých cestovín sa okrem iného často používajú aj vajíčka.
Okrem toho poznáme aj farebné cestoviny, ktoré sú farbené napríklad na zeleno špenátom, na červeno paradajkovou šťavou s cviklou alebo na čierno sépiovým atramentom.
Práve kvôli toľkej rôznorodosti, množstvu druhov, tvarov a ich jednoduchou prípravou sú cestoviny tak obľúbené vo svete!